İstanbul'da Lezzetli İskenderin Adresi: Darusselam

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan İskenderi Darusselam’da hiç denediniz mi? Türk Mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan, sultanlara layık döneri ile İstanbul’da İskender Kebabın en güzel hali Darusselam’da bir başka güzel.
 
Üç öğün yeseniz dahi vazgeçmeyeceğiniz bu lezzeti tatmak için Bursa’ya gitmenize gerek yok. Darusselam İskender Kebabı sizlere yiyebileceğiniz en güzel lezzeti sunuyor. Et, kaymaklı yoğurt, domates sosu, tereyağ ve pidenin birleşimi hiç bu kadar güzel olmamıştır.
 
İskender Kebap Yemeğinin Tarihi Ve Yöresi
 
Bursa yöresinin meşhur yemeklerinden biri olan İskender Kebap veya İskender Döner. 1867 yılında Kayhan Çarşısı'nda başlamıştır. İskender'i İskender yapan, üstündeki tereyağ, domates sosu, yanındaki yoğurt ve altındaki yağlı pide parçalarıdır. 
 
İskender Kebab’ın yapıldığı et herhangi bir dönerin etinden farklıdır. Özel olarak Uludağ Kekiği ile beslenen koçlardan yapılan İskender, bu yemeğin Bursa ile özdeşleşmesine neden olmuştur. İskender etinin yağı diğer etlere göre daha az olur ve kullanılan domates sosu ile yoğurt da yemeğin lezzetini belirler.
İskender halk dilinde “kebap” , “döner kebap”, “döner” şeklinde anılmaya başlanmış ve İskender’in diğer adları olarak kalmıştır.  
 
Darusselam'da İskender
 
Darusselam’da İskenderin hazırlanışı ve yapılışı :
 
Darusselam’da İskender için hazırlanan döner daha önceden yanmış olan döner ocağı ateşinin karşısında 10–15 cm mesafede yanan ateşin önüne konulur. Döner bu ateşte yavaş-yavaş pişer, piştikten sonra bıçakla yukarıdan aşağıya doğru ince bir şekilde kesilir. Böylece döner servis için hazır hale gelmiş olur.
 
Darusselamda İskender Dönerin Servise Hazırlanışı; 
 
•Aynı döner gibi, İskender'in döner eti dikey biçimde duracak şekilde bir şişe geçirilir.
•Kömür ateşinde pişirilir.
•Piştikçe dış tabaka Döner bıçağıyla yaprak gibi dilimlenir.
 

Darusselam

Muhteşem deniz manzarası ve Eyüp Sultan'ın huzur dolu atmosferinde bulunan restoranımız sizlere eşiniz, dostunuz ve ailenizle lezzetli menülerimiz eşliğinde keyif dolu sohbetler vaad ediyor.

Taglar

Blog

Yorumlar  • Kötü İyi